Könyvfesztivál környékén én és az egyik ismerősöm kaptunk a Mogul Kiadótól egy könyvcsomagot. A pakkban voltak olyan címek amiket személyre szólóan válogattak össze számunkra, viszont volt néhány olyan regény, amit egymás közt kellett elosztanunk. Akkor akadt meg a szemem Marton Emma Még nem mehetünk haza című kötetén.
A borító, és az, hogy 2. világháború ihlette történet, egyből felkeltette az érdeklődésemet. Bár igaz, hogy a jelen helyzetben a hátam közepére sem kívánom a háborús történeteket, ez valahogy csalogatott, így a választásom néhány másik könyv mellett erre esett, amit pár nappal ezelőtt le is vettem a polcról, hogy egy tea társaságában elmerülhessek benne.
Műfaj : történelmi fikció
Oldalszám: 284
Kötés: puhatáblás
Megjelenés: 2022
ISBN: 9786155668760
A normandiai partraszállás másnapján Heinz, az újonc katona kénytelen ráébredni arra, hogy Mirabel, a németjuhász az egyetlen életben maradt barátja. Ő maga is épphogy túlélte az ütközetet, de felettesei máris újabb kihívás elé állítják: fel kell kutatnia egy eltűnt bajtársát, mielőtt az az ellenség kezére kerülne. Miközben egyedül bolyong a lebombázott szellemvárosokban, megtapasztal emberséget és embertelenséget egyaránt, és az egykori megszálló katonából üldözötté válik.
Bár Heinz nem érti, miért olyan fontos ebben a káoszban megtalálnia egy közönséges katonát, bármit megtenne küldetése sikeréért, mert hiszi: utána végre hazamehet. Az ellenség azonban egyre közelebb jár, ő pedig hamarosan rádöbben, milyen lehetetlen parancsot is kell végrehajtania…
MEGRÁZÓ – ELGONDOLKODTATÓ – DRÁMAI
Marton Emma |
A könyv vékonyka, de jól beleillik az ember kezébe, fogása kellemes, számomra a betüméret is megfelelő volt.
Az már az első oldaltól világossá vált, hogy az olvasás tempójával sem lesz probléma, mert Marton Emma írói stílusa jó, olvasmányos, a szöveg pedig gördülékeny.
A kezdet in medias res, főhősünk szemszögén keresztül ismerjük meg a történetet, aki nyakig benne van a háborúban. Többedmagával egy hevenyészett lövészárokban tengődik, társa a bajban pedig Mirabel nevű kutyája, akit az idő előrehaladtával nyugodtan mondhat a magáénak.
"A kutyák túlélési ösztöne ámulatba ejt, és tudom, hogy ha ki akarom húzni még egy darabig, jó lesz követnem a példáját.""Épp csak túléltem az ütközetet, erre újra a halálba küldenének."
Egyébként a történetbe a fülszöveg tökéletesen bevezet. A Birodalom egyik katonájának, Heinznek, az őt és csapatát ért támadás után esélye sincs összeszedni magát, máris új feladatot bíznak rá: meg kell keresnie az egyik dezertőrüket, segítségül pedig az egyik társát kapja maga mellé, aki mellett nem érzi magát biztonságban, és erre alapos oka van.
"A nap végleg lenyugszik a látóhatáron, és a növekvő árnyak eltakarják a világot a szemem elől. Félelem mardos a szögesdróton túl lappangó esti sötétségtől, a környéket beborító csendtől és Amon mosolyától."
Heinz hamar elszakad kirendelt társától, ezt követően pedig még kalandosabb út veszi számára kezdetét. Kalandos, hah, lehet ilyet mondani? A háború sosem kaland, olyan mint a futóhomok, ha egyszer belekerülsz, lassan elnyel. Ha nem az életed, akkor mentálisan készít ki. Heinzt pedig a háború okozta démoni pusztítás sorozatos sokként éri, még ha nem is mer az érzelmeknek utat engedni. Mindig vívódik, nem engedi hogy a háború súlya teljesen letaglózza, visszafojtja a könnyeit és a küldetésre koncentrál, kapaszkodik ebbe a bizonyos biztos pontba egy olyan világban, amiben már semmi sem biztos: ahol a táj bonbánként változik, ahol az ember az egyik pillanatban még él, a másikban pedig akár húsköddé válik.
"Ennyi halál bőven elég volt. Aki teheti, menjen haza.Milyen egyszerűen hangzik... Annyira szeretnék hinni abban, hogy bármikor foghatom magam és hazaindulhatok. De mi lesz akkor a kötelességeimmel? A paranccsal, amivel megbíztak? Vagy Mirabellel, akit elhagytam? "
Mégis akad ebben a bizonytalan helyzetben valaki, ami napsugarat jelent a számára, mégpedig a németjuhász Mirabel. De küldetése során még az ő társaságát sem élvezheti. Sokkal inkább az ellenséges szövetségi csapatok közeledtének hírével kell megbirkóznia, miközben lépten nyomon arra kényszerül, hogy visszaemlékezzen arra a napra, amelyen elveszítette a barátait, ártatlan ifjúságát, bizalmát a társaiban, és csak a háború okozta sebek maradnak számára, meg az a kis szalmaszál amit reménynek csúfolnak, hogy talán egy napon hazamehet.
"Már egybefolynak a napok. Minden alkalommal borzasztó a zaj, amikor légiriadót fújnak, és azt hiszem, itt a vég..."
A regény felépítését csak dícsérni tudom. A jelen és a múlt fejezetei gyakran váltogatják egymást, de így engedett a történet egy kis levegőhöz, mert a jelenben olvasottak gyötrelemmel, félelemmel, fásultsággal, ugyanakkor bátorsággal teliek voltak, amit az ösztönös életszeretet táplált, amíg a visszaemlékezős jelenetek fele abból az időből származott, ami könnyedebb hangvételű, Heinz csapatba való beilleszkedéséről és baráti társaságáról szólt.
"Mindenkinek kellenek olyan barátok, akik felráznak, ha a kétségbeesés mély szakadéka előtt egyensúlyozol."
Mindegyik fejezet meghatározó volt és mind nagyon illett a történethez, egyiket sem tartottam feleslegesnek. Viszont van valami, amit annak érzek, az pedig a háború. Igen, ez egy háborús történet, de ha belegondolunk, milyen borzalmas az, hogy ez a földi pokol, amit háborúnak nevezünk létezik, és embereket ilhetnek szívfacsaró történetekre. Maga a regény is megemlíti azt, hogy ez az egész ördögi cirkusz nagyemberek játszmája a nép rovására, és én erre csak bőszen bólogatni tudtam. Mert a világ legnagyobb baromsága a háború. Nem fér a fejembe, miért kell ezt folyton átélnie az emberiségnek. Mindig kell, hogy legyen néhány istenkomplexusos diktátor, aki be akar kerülni a történelemkönyvekbe? Azzal jobb lesz neki? Mert az fene nagy parasztvakítás, hogy csak a nép érdekeit nézi. Francokat. Inkább a gőg, és az ásványkincsekben gazdag földdarab a lényeg. Így is kevés évszámot ér el egy emberi élet. Száz évet sem. Annyira felesleges minden habzószájjal szajkózott a szabadságért, a népért skandálás, miközben a háttérben inkább az visszhangzik, hogy a hatalomért, a pénzért, a presztizsért... emberéletek árán is. Mert az, aki túl is éli ezt a hatalomjátékot, elveszít magából egy jó darabot. A szívéből, a lelkéből, mert eltűnik a nyugalom, semmissé válik az otthon, vagy soha többet nem látja a szerettét. Gyermekeket foszt meg szülőtől, biztonságtól, reményteli jövőképtől, bár ők még sokszor rugalmasak, de ki ne rezzenne össze egy légiriadótól? A világ egyik legbrutálisabb hangjától? Amikor először hallottam, teljesen összezavarodtam, sokkal közelebbinek éreztem a háborút, mint az első napnál a híreket hallgatva. A rettegés, a most mit csináljak, szaladjak a pincébe? mit vigyek magammal? gondolatok bénítóak. Aztán valahogy a sokadik után belefásul az ember és belekerül egy végtelen időhurokba, ahol a napok, hónapok összemosódnak, és alig kap levegőt, nem él igazán, csak létezik.
"A fegyverropogástól szinte megsüketülök.Fogalmam sincs, hogyan mondhatnám el mindezt Arturnak. Ez egyáltalán nem hasonlít ahhoz a háborúsdihoz, amit mi játszunk. Ennek a csatának nem akkor van vége, ha kimerülünk és megszakítjuk a tízóraival. Ennek senki sem látja a végét; akkor is tart majd, ha leszáll az este. A mese eltűnt belőle."
Amikor egy-egy történetnél azt olvasom, hogy xy karakter egy döbbent pillanat után végre kiengedi a levegőt, miközben észre sem vette hogy addig bent tartotta, mindig forgatom a szemem. De most már megértettem ezt az állapotot. Mert lassan egy éve úgy érzem magam, mint aki sekély vízben fekszik, és csak az orrom van kint belőle, hogy aprókat lélegezhessek. Közben a mellkasomon érzem a nyomást, és várom a pillanatot, hogy végre fellélegezhessek. Heinz is így lehetett vele. Nem mert igazán reménykedni, de valahol a szíve mélyén ott volt az az icipici pozitivitás, hogy az egész borzalomnak egyszer vége szakadhat és végre hazamehet, élhet.
"A lelkem ezerszer jobban belefáradt a háborúba, mint amennyi sebet a testem szerzett."
Összesítés: Marton Emma kiváló munkát végzett, olyan történetet rakott le az asztalra, ami méltó helyet foglal el a zsáner nagyjai között. Története megrázó, tele van iszonytató jelenettel, mégsem tudtam levenni a sorokról a szemem. Filmszerűen lörgött előttem a cselekmény, és fájt átélnem. Folyamatosan kerestem a sorok közt a reményt, de csak sárba taposott üres töltényhüvelyeket találtam, felesleges pusztítást és értelmetlen pusztulást. Mindent áthatott a halál és a veszteség, mégis egy felejthetetlen olvasmányt tudhatok magaménak, mert minden rossz ellenére volt benne bátorság, kitartás, barátság, hűség és szeretet - szeretet felebarát és egy kutya iránt, a remény iránt, hogy a bombák okozta füst végleg elillan, és ismét láthatóvá válik a bárányfelhős kék ég.
AJÁNLOM
A könyvet köszönöm a Mogul Kiadónak!
"... semmi kedvem a lövészárokban kuksolva a saját démonjaimmal is megküzdeni.""Alig pár óra telt el, mégis rengeteg dolgot vesztettem el. A kártya partit, a kutyámat, Tobias kabátját, a bizalmamat Amonban, a hidegvéremet és további értékes perceket az életemből...""A látszatott fenn kell tartani, hinni a nagy egységben, a végső győzelemben... a többi meg magánügy."
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése