Februári Mini-könyvklub páciensünk ezúttal Sara Raasch fantasy trilógiájának első része, a Hó, mint hamu. Jómagam már elég régóta szemeztem a könyvvel, főleg a borítója fogott meg. Nagyon szép, és sokáig elidőzött tekintetem a csakramon, ami a Xéna óta az egyik legkedvesebb fegyverem.
A borító kellően kíváncsivá tett, és a sok, világhálón keringő rajongók szerkesztette képek, ezért borzasztóan örültem, amikor a tudomásomra jutott, hogy a Twister Media kiadó a magyar olvasókkal is szeretné megismertetni a sorozatot.
Kiadó: Twister Media
Sorozat: Hó, mint hamu
Műfaj: high fantasy, ifjúsági
Oldalszám: 496
Eredeti cím: Snow Like Ashes
Kötés: puhatáblás
Fordító: Bozai Ágota
Megjelenés: 2015 (eredeti megjelenés: 2014)
ISBN: 9786158029438
Megtört szívű lány
Ádáz harcos
Leendő hős
Vajon Meira képes megmenteni azt a világot, amit soha nem ismert igazán?
TIZENHAT ÉVE annak, hogy a Tél Királyságát megszállta az ellenség; lakóit rabigába hajtották. Varázslat és uralkodó nélkül maradtak. A télieknek nem maradt más reményük a szabadságra, mint a nyolc túlélő, akiknek valahogyan sikerült elmenekülniük, és akik a lehetőségre várnak, hogy visszacsempészhessék a Tél varázslatát, és újjáépítsék a birodalmat.
Meira nagyon kicsi volt, amikor Tél vereséget szenvedett és ő elvesztette a szüleit. Menekültként élt, a téliek tábornoka, Sir lett a gyámja, ő pedig harcosnak nevelte. Meira szerelme legjobb barátja, a leendő király, Mather; a fiatal lány pedig mindent megtenne azért, hogy Tél birodalmának hatalma helyreálljon. Így hát, amikor a kémek felfedezik, hol őrzik azt az ősi medaliont, amelynek segítségével visszakaphatnák a varázserejüket, Meira elhatározza, hogy maga indul a keresésére. Magas tornyokra mászik, ellenséges katonákkal harcol; valóra vált régi álma. Ám a küldetés nem a tervek szerint alakul, és Meira hamarosan gonosz varázslat, veszélyes politika, fortélyos üzelmek világában találja magát… és végül rádöbben, hogy sorsa felett nem ő rendelkezik… és ez mindig is így volt.
Nagy levegőt véve kezdtem neki a történetnek, mert annyi szép dicséretet kapott már, a borítóért pedig közel egy éve rajongok, és megint elértem egy olyan szintre, amikor semmi sem tetszik igazán, és ezt a történetet annyira akartam szeretni.
Az első oldaltól az utolsóig egy tizenhat éves lány gondolataiba merülve ismertem meg a különös világot, ahol négy Évszak-királyság és ugyanannyi Ritmus-királyság létezik. Az évszaki terülteteket nagyon szépen szerepeltette az írónő, jó volt a megvalósítás, de a Ritmus-királyságokat nem igazán tudom hová tenni, főleg ez a ritmus-dolog nem tiszta, mert az évszaki adott, de a másik csak jól hangzott, azért lett az ami? Rejtély, vagy csak én vagyok ennyire sötét.
"Fehér fürtök szállnak körülöttem, némelyik ugyan szennylétől mocskos, de hajam, mint az élő hóvihar. E vibráló fehérség emlékezteti őket, hogy nem hajtottak rabszolgaságba minden télországit. Néhányan még élünk. Néhányan még szabadok vagyunk."Amint a fülszöveg is meséli, Tavaszföld leigázta Télországot, lakosságát rabságban tartja, munkatáborokban robotoltatja őket. Kivéve néhányukat, akiknek oly sok évvel ezelőtt sikerült elmenekülniük. A menekültekben van a téliek összes reménye, hogy majd egy szép napon felszabadítják őket. A megmaradtak meg is tesznek mindent, hogy ez sikerüljön, de ahhoz szükségük van a kettétört uralkodói mágiaszterre, ami varázserővel rendelkező tárgy, valamint külső segítségre, mert ahogy egy fecske nem csinál nyarat, úgy az a néhány túlélő sem tudja csettintésre megoldani a probléma forrását. De ott a másik mondás, miszerint minden hóvihar egy hópehellyel kezdődik, jelen esetben pedig könyvünk főszereplője, Meira az a hópihe, aki elindíthatja azt a láncreakciót, ami Télország felszabadításához szükséges. Csak nem épp úgy, ahogy azt az árva katonalányként megismert tini elképzelte. A háta mögött szövetkeztek ellene, de az országáért, amit kénytelen lenyelni, viszont céltudatossága sosem szunnyad benne, és nem tudja feldolgozni, neki csupán annyi a feladata, hogy bájosan mosolyogjon az előkelő nemesek közepette.
"– A politikában nem sok helye van az ingyen ebédnek. Itt nincsenek ajándékok, lady Meira. Nem engedhetem meg magamnak, hogy ingyen adjak valamit egy másik királyságnak. Igen. Ellenszolgáltatást várok."A könyv első pár fejezete megnyugtatott, mert igaz lassan épült a történet, és leginkább mesélésből állt, de aztán kaptam vajmi akciót, ami további bizakodásra adott okot. Aztán menekültjeink elszegődtek az egyik Ritmus-királyságba segítségért, ahonnan úgy éreztem, a történet belegyalogolt a csúnya, sűrű mocsárba, ahonnan alig moccan valamit a cselekmény. Képbe került Theron herceg, aki beindította Meira hormonjait, miközben a lány szíve jóval azelőtt, a vele egykorú télországi királyért, Matherért már megdobbant. Féltem a tinédzser lámúrtól, és a gyanúm beigazolódott, mert a lapokat elöntötte az érdektelen rózsaszín részek, még ha finoman is. Sokkal eseménydúsabbnak, kalandosabbnak gondoltam a történetet, így jó időre csalódtam, amikor a sztori inkább a young adult sablonra, a belógatott szerelmi háromszögre fókuszált. Közben jöttek mentek a "néz, csak néz", "nézem, csak nézem", "nézett, csak nézett" idegőrlően bosszantó szóismétlések, amik miatt kezdtem egyre dühösebb lenni, és értetlen a hatalmas hype-ra, ami körülveszi ezt a könyvet. Mert nekem kezdett egyre ellenszenvesebb lenni ez az egész történet, még ha jó is az alap, a szereplők, de a megvalósítást egyre jobban utáltam. Közben előfordult, hogy felröhögtem néhány elsőre hülyének hangzó megfogalmazáson. Íme:
"...hirtelen mozdul, és ajka az ajkamra ájul."
"...úgy kellünk egymásnak, mint az embereknek a só."Aztán történt valami.
A kedvenc évszakom a tavasz. Akkor már nincs túl hideg, de perzselő meleg sem. Minden évszakban megtalálom a szépet, a nyárban a vízparton töltött órákat szeretem, az őszben a színesbe öltözött természetet. A télben pedig a tiszta, átható hideget, amitől a különösen friss levegőt minden pillanatban öröm beszívni. Meira télországgal kapcsolatos álmodozásaikor eszembe jutott mit szeretek a télben, és bevillant több emlék, mint például amikor egy szál pulcsiban álltam a hófödte kertünkben, és néztem a lenyugvó napot, amint gyönyörű narancsos színnel dúsította az egyre sötétülő kék eget. Olvasás közben átjárt a jóleső hideg, és ezt annyira szerettem!
"Kegyetlen győzelem, lélektelen erőszak elpusztítani egy népet… De még kegyetlenebb, ha úgy pusztítják el a népet, hogy családjaikat teszik tönkre."Könyvünk utolsó fejezetei belém ivódtak. Mind a mesélés, és a történet alakulása egyre inkább lekötött, és azon vettem magam észre, hogy amit jó sokáig szidtam magamban és a környezetemben élőknek, az lassan átváltott olyan történetté, amit lelkesen tudtam olvasni. Az írónő nem maszkírozta a képembe a romantikus részeket mint egy tejszínhabos sütit, inkább engedte, hogy a kelleténél nagyobbat harapjak belőle, de aztán megváltoztatta az olvasás élményét - bizalommal, kitartással, reménnyel, erővel, izgalommal itatta át az oldalakat, ami végül kihozta belőlem az azt a, ez jó volt feelinget.
Összesítés: kellemes bevezetés, nagyon döcögős és unalmas tárgyalás, végül izgalmas, pörgős, beleélős, hazafias, érzelmes befejezés. A közepétől rosszul haladtam a könyvvel, nem is tetszett minden, de később ami igen, az felerősödött, Meira egyre szimpatikusabb lett, a két, mellette legyeskedő nemes fiút sem sikerült megutálni, ami nagyon jó a történet szempontjából, és számomra is. Tetszettek a télországiak, hogy még a legrosszabb helyzetben sem adták fel a reményt a szabadulásra, és imádtam a csavart, amit könnyű lett volna kitalálni, de nem akartam, inkább jobban esett ellágyuló szívvel fogadni. Jólesett, hogy Meira nem lett olyan kiválasztott, mint az Éhezők viadalából Katniss - csak egy olyan lány, aki példa az embereknek az ellentmondásra, kitörésre, hanem sokkal több. Ezzel, és a jellemével igazán szimpatikus volt , remélem a folytatásban még erősebb és rátermettebb lesz, és a sanyargató főgonosz is többször szerepel majd.
8/10
Úgy látom, hasonló érzéseket váltott ki belőlünk a könyv. :) Ami számomra a legidegesítőbb szófordulat volt a könyvben, az a: "-Neeeeee!" Jajj, ez olyan béna volt mindannyiszor! :D
VálaszTörlésOlvastam az értékelésed, és igen, végül a vége miatt feltornázta magát nálunk a könyv. :)
TörlésHát, volt jó néhány béna szófordulat. :D Remélem a 2. rész profibb lesz.